Mediáció

Konfliktuskezelés, ahol közös megoldással zárjátok le vitátokat.

Mi  a mediáció?

Konfliktuskezelési módszer, ahol a felek a vitájukba bevonnak egy független és pártatlan harmadik személyt (azaz a mediátort) azzal a céllal, hogy segítse őket egyezség alapú megoldás kidolgozásában. A mediátor a kommunikációt irányítja, döntést nem hoz. A vitában álló felek önként vesznek részt a mediáción és hoznak közös döntést, megoldást a konfliktusukra. 

Akkor érdemes mediációt igénybe vennetek, amikor magatok közt a döntésre váró vitátokat nem tudjátok rendezni, de el akarjátok kerülni, hogy más döntsön ügyetekben, a bírósági pert, vagy az önkényes megoldásokat. A mediációval lecsökkenthetitek a bosszús nehéz időszakot, mert gyorsabb, mintha az idő vagy a bíróság oldaná meg az ügyet, és a perköltség töredékébe kerül. Rólatok és ügyetekről nem egy külső harmadik fél dönt (hiszen a mediátor csak a folyamatot segíti!), hanem ti hozzátok meg közös döntéseteket.

A mediációt a magyar törvény közvetítői tevékenységnek hívja, és a 2002. évi LV. törvény szabályozza.

Mediációs területek

konfliktus mindenhol előfordul

A vitában álló felek akkor tudják megoldani problémájukat, ha mindenkiben benne van a javítási szándék. Az önkéntesség alap a mediáció során.

hosszútávra
hosszútávra

Családi és párkapcsolati konfliktusok

A hely ahol a megoldáskeresést elvakíthatja az érzelem, és a generációs különbség. Megértetni magadat és megérteni a másikat hosszútávú befektetés. Párok, házaspárok, szülők és gyermekeik vagy a bővülő rokonság számtalan konfliktust rejt. Az élethelyzeti változásokat is meg lehet beszélni egymással (tanulási irányok, munkahelyváltás, házassági szándék, leválás, gyereknevelés, stb.).

külön irányok
külön irányok

Válás

Amikor nincs más út, akkor a válást gyorsítsuk meg a mediációval! A megoldáskeresésre még biztos kell az együttműködésetek, hogy saját életetekről ti döntsetek, ne egy bíró. Gyermeket érintő válásnál továbbra is kapcsolatban kell állnotok, a mediáción minden ilyen körülményt előre tisztázunk.

Ne feledjétek, a házassághoz két ember kell, a váláshoz viszont az egyik fél akarata is elég.

eredmény
eredmény

Üzleti

Ahol pénz és személyes érdekek vannak, ott konfliktus is van.

Gazdasági társaságokon belül, vagy társaságok közötti viták, összeolvadások, szétválások, követelések. Nagyobb szervezeteknél munkaviszonyból eredő konfliktusok, szervezetek közötti viták.

Ide sorolandó az örökséggel kapcsolatos viták vagy a vagyonmegosztás is.

A fenti mediációs irányokon kívül számtalan szakterületet ismer még, mint pl. iskolai mediáció, társasházi mediáció, biztosítási, egészségügyi, bűntetőjogi mediáció. Némely mediáció gyakorlásához további engedély szükséges.

Folyamat főbb lépései

  1. Kapcsolatfelvétel és egyeztetés a témáról a kezdeményező féllel
  2. A kezdeményező fél hívja el mediációra vitapartnerét, mert a mediáción a részvétel önkéntes
  3. Első ülés elején a mediáció és annak belső folyamatáról, szabályairól tájékoztatót adok, a megbízást aláírjuk
  4. Egy ülést maximum 3 óráig tartok, szükség esetén később másik ülésen folytatjuk a megoldáskeresést
  5. Közös megállapodás esetén - ha szükséges hatósági ügyintézés miatt - az egyezséget írásba foglaljuk

"Csak úgy tudunk végül mindenben megegyezésre jutni, ha állandóan keressük a közös találkozási pontot." (Saint-Évremond)